Aygaz Kitaplığı

Aygaz, tarih ve kültürüyle yaşadığımız coğrafyanın zenginliklerini yeniden hatırlatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla 1996 yılında kitapseverler, sanatseverler, araştırmacılar ve gençleri hedefleyen “Aygaz Kitaplığı” projesini başlatmıştır. Bugüne kadar 15 eserin kültür-sanat hayatına kazandırıldığı proje, tarihten arkeolojiye pek çok farklı alana değinen kitaplardan oluşmaktadır.

Aygaz Kitaplığı’nın Arkeoloji Sanat yayınları tarafından basılan son eseri “Fırat Kıyısında Tanrı Krallar”, Anadolu medeniyetlerinden Kommmagene Krallığı’na ilişkin bugüne kadar ortaya çıkarılmış bilgi ve belgeyle günümüzde baraj suları altında kalan pek çok eseri okurlarla buluşturdu. Kommagene Krallığı’na ilişkin yeni kazı ve araştırmalar üzerine hazırlanmış birbirinden kıymetli 22 makalenin ve çeşitli dokümanların yer aldığı kitabın editörlüğünü Jörg Wagner, Türkçe editörlüğünü Özgür Yılmaz üstlendi.

Your Excellency’s
Obedient Servant

Osmanlı Dönemi Diplomasi Tarihi Aygaz, Osmanlı Dönemi Diplomasi Tarihi projesiyle Osmanlı arşivlerinden derlenen bilgi ve belgeleri kitap haline getirerek yayımlamaktadır. Ayrıca, İstanbul’da görev yapmış diplomatların günlükleri ve notları da yayımlanan kitaplar arasında yer almaktadır.