TEGV Ateşböceği Yapım Sponsorluğu

Aygaz 2001 yılından bu yana Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na Ateşböceği Yapım Sponsoru olarak destek vermektedir. Bu destek kapsamında Afyonkarahisar, Söğüt/Bilecik, Dörtyol/Hatay, Gevaş/Van ve Haliliye/Şanlıurfa etkinlik noktalarındaki Ateşböceği tırları çocuklarla buluşmaktadır.

Ateşböceği Öğrenim Birimlerinde Eğitim Programı; Bilişim, Matematik, Fen, Okuma ve Sanat alanlarında kısa süreli etkinliklerden oluşmaktadır. Programlar ders içi saatlerde Ateşböceği Öğrenim Birimi etkinlik alanında, 2.ve 8. sınıflar arasındaki çocuklara yönelik uygun içerikler ile aktif bir öğrenme ortamında gönüllülerin desteği ile uygulanmaktadır. Toplam 12 saatten oluşan Ateşböceği Eğitim Programının 6 saati Algo Dijital etkinliğinden, diğer 6 saati ise Matematik Fen Eğlenerek Öğren, Fen Eğlenerek Öğren, Okuyorum Oynuyorum, Drama Atölyesi, Eğlen Öğren Hijyen etkinliklerinden oluşmaktadır.

Bu programla çocukların teknoloji okuryazarlıklarını geliştirmeleri, yaratıcılıklarını keşfetmeleri, okuduklarını daha iyi anlamaları ve kendilerini daha iyi ifade etmeleri, matematik ve fen alanındaki ön yargılarını kırarak ve bu alandaki bilgi ve becerilerini geliştirmeleri ve hijyen konusunda farkındalıklarının artması hedeflenmektedir. Aygaz Ateşböcekleri Öğrenim Birimlerinde Uçurtma Şenliği, Ağız ve Diş Sağlığı Etkinliği, Güneş Enerjisi Kulüp Etkinliği ve Çocuklar Haklarıyla Var Çocuk Şenliği gibi sosyal aktiviteler yapılmıştır. Aygaz Ateşböcekleri Öğrenim Birimlerinde üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile de iş birlikleri gerçekleştirilmektedir.